طب سوزنی مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدیر   
دوشنبه ، 11 اسفند 1393 ، 15:39

 

کتابهای طب سوزنی

معرفی دو کتاب خود آموز طب سوزنی

 

 

 

 

تافن سفارشات( پاسخگویی همه روزه)

09126864308-

تلفن دفتر مرکزی  02165529176

توجه::::: برای کسب اطلا عات بیشتر در کانال ما عضو شوید

https://telegram.me/joinchat/BURExz21q-nCWwcQgj5YRw

کتاب اول :

خود آموز طب سوزنی

آموزش کار بردی و آسان برای پزشکان عمومی و متخصص و کارشنا سان فیزیو تراپی و متخصصین طب سنتی

تالیف : دکتر ابراهیم مقیمی

جلد اول

مطالب پایه

 

بنام خدا

زمانی که نوشتن این کتاب را آغاز نمودم می دانستم که هم اکنون کتابهای مختلفی در رابطه با طب سوزنی در کشور وجود دارند که هر یک از سابقه و ارزش بالایی برخوردارند. ولی طب سوزنی نیز مانند هر علم دیگری دو پایه مهم دارد .یکی مطالب بنیانی و سنتی که هیچ تغییری نمیکنند ودیگری مطالب تجربی که باید حتما بر اساس علم روز تغییر نمایند .

در کشور ما در دو دهه اخیر چندین کتاب معتبر توسط پیشکسوتان این علم منتشرشده اند که دارای اطلا عات مفیدی در زمینه تشخیص ودر مان در طب سوزنی بوده اند .

در این کتاب سعی کردم تجارب خود را در این علم با توجه به طب سوزنی مدرن برای شما ارایه نمایم . امروزه از این علم به نام clinical acupuncture (طب سوزنی مدرن) یاد میکنند که تشخیص بیماری بر اساس طب مدرن و درمان بر اساس طب چینی استوار شده است . اگر به فیلمهای آموزشی خود چینی ها هم توجه نمایید می بینید که آنها هم در این مسیر آمده اند و از سونو گرافی و سی تی اسکن و ام آر آی برای تشخیص بیماریهااستفاده نموده ولی برای درمان از طب سوزنی خودشان استفاده میکنند . آشنایی من با طب سوزنی از آنجا آغاز شد که در یک موقعیت خاص ، یکی از دوستان در مطبش برای رفع اسپاسم عضلانی چند سوزن بر بازوی بیمارش زد و او براحتی و در لحظه درمان شد .از آن پس به این علم علاقه مند شدم و تحقیقاتم را در باره آن ادامه دادم . پس از مدتی متوجه شدم که طب سوزنی همانند طب سنتی خودمان حرفهای زیادی برای گفتن دارد ولی برخی از همکاران پزشک بنا به دلایل مختلف کمتر به آن توجه نشان می دهند .

علت این امر این است که دیدگاه ما نسبت به طب سنتی و طب سوزنی توسط باور های نادرست عوامانه مخدوش شده است . این مشکل در رابطه با طب سنتی خودمان بیشتر از طب سوزنی است . چرا که به علت عدم توجه به متون علمی کلاسیک و مدون بسیاری از مطالب خرافی و نادرست را به طب سنتی نسبت می دهند . ولی اگر به نوشته های طبیبان ایرانی از جمله ابن سینا در قرون گذشته مراجعه نماییم ، در می یابیم که طب سنتی ما آنقدر قوی بوده که تا چند قرن در دانشگاه های اروپایی تدریس می شده است . ولی بنا به دلایل مختلف نتوانسته ایم کتابها و مطالب علمی موجود در آنها را همگام با پیشرفت علم طب در دنیا بروز نماییم و همین امر سبب کاهش توجه پزشکان محترم به تدابیر تشخیصی و درمانی طب سنتی شده است .ولی از سوی دیگر طب چینی به کمک متخصصان این رشته با انواع کتابها و فیلمهای آموزشی مختلف هر روز تکمیلتر و کار بردی تر شده است و هم اکنون در کشورهای مختلف دارای انجمنهای تخصصی گوناگون برای تخصصهای مختلف پزشکی است . باید بگویم که دوره طب در چین به دو بخش پایه و تخصصی تقسیم می شود .در بخش پایه علاوه بر دروس پایه طب مدرن (آناتومی ، فیزیو لوژی ، بیو شیمی ، پاتولوژی و..) دوره تئوری طب سنتی و عناصر پنجگانه و تئوری یین و یانگ تدریس میشود . سپس در دوره های بالاتر این دو دوره سنتی و مدرن در کنار هم به پیش میروند. لذا معمولا پزشکان طب مدرن چینی ، دروس اجباری طب سنتی راباید حتما بگذرانند و بدون گذراندن آنها نمی توانند فارغ التحصیل شوند .به همین دلیل است که پزشکان چینی اگر نتوانند در بازار کار طب مدرن در غرب استخدام شوند از طریق طب سنتی حتما جذب کلینیکهای مجهز در اروپا خواهند شد .

دوره طب سوزنی نیز مانند سایر دوره های طب دارای دو بخش عمومی و تخصصی است . در بخش عمومی ، بیماریهای داخلی و گوارش و غدد عموما مورد درمان قرار می گیرند.ولی در بخش تخصصی رشته های مختلف از جمله بخش اختلا لات اسکلتی عضلانی ، اختلا لات پوست وزیبایی، اختلا لات زنان زایمان و نازایی ، اختلا لات عصبی و روانی ، و... وجود دارند که هر یک باید بر اساس یک کتاب مشخص آموزش داده شوند.

هم اکنون از این طب در بخش اختلا لات اسکلتی عضلانی، برای درمان فلجهای ناشی از CVA در افراد مختلف ، درمان سیاتیک و چسپندگی های شانه و بسیاری از بیماریهای داخلی و هورمونی استفاده میکنند.بخش داخلی خود شامل بیماریهای مختلف است . یکی ازموارد به موضوع دردهای مزمن و کنترل آنها با طب سوزنی و "طب فشاری " acupressure مربوط است .از اینرو این مجموعه دارای بخش های مختلف است . برای تکمیل مطالب این کتابها از کتابخانه های دانشگاه های دولتی چین ، کانادا ، ایالات متحده و استرالیا و هندوستان بهره های زیادی برده ایم .از اینرو هر کتاب همراه با فیلمهای متعدد با کیفیت خوب برای شما ارایه خواهند شد . لذا اگر نکات ارایه شده را بخوبی فرا بگیرید حتما می توانید کار خود را در رشته خودتان بخوبی انجام دهید .

نکات مهم برای یادگیری طب سوزنی

چند نکته را باید برای یادگیری طب سوزنی در نظر داشته باشیم .

اول آگاهی از تئوریهای طب سنتی است که در کتابهای مختلف به تفصیل به آنها پرداخته شده است . دوم آگاهی از انواع مختلف مریدینها (کانالها ) است که در جلد اول (همین کتاب) به آنها پرداخته ایم . سوم آشنایی دقیق با محل نقاط سوزنگذاری و روش یافتن و سوزن زدن است .پیدا کردن نقاط بر اساس آنا تومی سطحی بدن انجام می شود .ما برای پیدا کردن نقاط مورد نظر از تصاویر و فیلمهای مختلف کمک گرفته ایم که شما با دیدن آنها حتما می توانید کار خود را آغاز نمایید .این کار بسیار ساده است و با چند بار تمرین براحتی می توانید نقاط مورد نظر را پیدا کنید . نکته چهارم که بیش از همه اهمیت دارد اعتقاد شما به تاثیر این طب و میزان علاقه شما است . بیمارتان براحتی در چشمان شما نگاه کرده و می فهمد که خودتان تا چه اندازه اینکار را قبول دارید . لذا در برخورد با بیمارتان همانند یک استاد طب سوزنی باشید . کارتان را کاملا جدی با گرفتن شرح حال آغاز نموده و سپس معاینه و نهایتا را درمان انجام دهید . جلسه ویزیت اولیه باید کاملا رسمی ولی صمیمانه باشد و شما بهتر است رابطه مناسب با بیمار بر قرار نمایید .

انواع بیماران

برای بیماری های اسکلتی عضلانی , بیماران شما اغلب میانسال هستند . ولی جوانان ورزشکارو مردان زنان فعالی که دچار تروما شده اند نیز در بین آنها وجود دارند . بیماران میانسال اغلب از مشکل آرتروز و آرترید ومخصوصا اسپاسم های عضلانی اطراف مفاصل زانو , شانه , گردن , کمر , مچ دست و پا و سیاتیک رنج می برند . طب سوزنی در این بیماران همانند فیزیو تراپی و دارو های کورتیکوستروئیدی کار ساز است .یعنی بخوبی می تواند اسپاسم ها را بهبود بخشد . لذا پس از هر جلسه , بخش زیادی از اسپاسم و درد بیمار بر طرف شده و درد ورنج آنها نیز کم میشود و همین امرآنها را به صورت مداوم نزد شما می آورد . در رابطه با کنترل روند التهابی مفاصل و ترمیم مفاصل نیز مطالب زیادی در مقالات پزشکی گفته شده است که مورد توجه هستند .

ولی در مورد درمان همی پلژِی و اختلا لات ناشی از سکته های مغزی فیلمی را به شما نشان میدهم که بهبودی بیمار را پس از چند جلسه سوزن زدن در ناحیه تمپورال (گیجگاهی ) نشان می دهد . یعنی بیماری که پس از CVA دچار فلج نسبی عضلات یک طرف بدن شده بود , توانست بهبود یابد .

در این مورد هیج گونه پیشداوری نمی کنم و باید با تجربه خودتان این مسئله را آزمون نمایید . من خودم در مورد drop foot و همی پلژی نتایج خوبی را در بیمارستانهای تخصصی طب سوزنی دیده ام و از آنها استفاده می کنم .

درمان از شما و شفا از خداست .همین و بس .

معاینه و شرح حال

برای معاینه از کلیه اطلا عات خود در طب مدرن استفاده نمایید . از داروهایی که مصرف میکرده بپرسید تا به تشخیص دقیقتر برسید . هر دارویی نشان دهنده یک تشخیص است . داروهای آرامبخش به شما می گویند که مریض مشکل روحی هم دارد و می توانید نقطه های مربوط به آرامش روانی را سوزن بزنید . داروی زخم معده هم می گوید که باید از این لحاظ او را معاینه نمایید . داروهای مسکن سیگنالهای دیگر را به شما می دهند که باید بپرسید برای کدام درد دارو می خورد ؟ اغلب بیماران با تشخیصهای کاملا مشخص نزد شما می آیند و به این دلیل می آیند که داروها کار ساز نبوده اند . پس شما در مرحله آخر هستید و به شما به عنوان راه آخر نگاه می کنند . ولی در همین مرحله با چند سوزن ممکن است نتایج عجیبی بگیرید .بخش اعظم بیماران به علت درد در مفاصل مختلف و دردهای دیگر (میگرن ، معده ، قاعدگی و .. ) می آیند و شما با انتخاب نقاط مورد نظر از کتابهای معتبر ، در یک جلسه تا حد زیادی این درد ها را تسکین خواهید داد . این پدیده از دید بیمار (درمان کامل) محسوب می شود و شما یک درمانگر استثنایی خواهید شد .البته شما به او خواهید گفت که چکار کرده اید و این سوزنها نمی توانند تنگی بین مهره ها را (اگر به علت اسپاسم نباشند ) از بین ببرند . درد های اطراف مفاصل(مثل کمر درد ،سیاتیک ، درد زانو و ..) سبب اسپاسم شده و یا با اسپاسم (گرفتگی های ) عضلانی همراه هستند و این چرخه معیوب بیمار را تا ناتوانی در حرکت به پیش می برد . از اینرو درمان اسپاسم در این بیماران به معنی "شفای عاجل است" و اغلب همکاران پزشک و فیزیوتراپ اینکار را انجام می دهند . اگر گرفتگی اعصاب کمری به علت اسپاسم عضلات بین مهره ای باشد ، شما این شانس را دارید که با انتخاب محل مناسب برای سوزن زدن این اسپاسم را بر طرف نموده و علایم سیاتیک را بهبودی ببخشید.کاری که با تزریق انواع کورتنها و داروهای دیگر و یا فیزیو تراپی های مختلف ممکن است نتوانند انجام دهند . لذا ممکن است پزشک معروفی شوید .

حتی دردهای میگرنی ، سردرد های تنشی ، درد کولیک کلیوی ، درد همراه با سنگ کیسه صفرا و کلیه ، درد های مچ دست ، نیز به علت اسپاسم عضلات مخطط (ارادی) و یا غیر ارادی هستندوبا سوزن زدن در نقاط مشخص قابل گشودگی هستند. من خانم 70 ساله ای را دیدم که از اسپاسم های ناشی از آرتروز زانو رنج می برد و این مسئله تا اندازه ای شدید بود که نمی توانست بدون عصا راه برود . با یک جلسه سوزن زدن در پنج نقطه ، به مدت نیم ساعت ، اسپاسمها تا اندازه زیادی برطرف شد و او تا دو روز می توانست بدون عصا راه برود .این شواهد بما می گوید که طب سوزنی می تواند اسپاسم را در آرتریتهای زانو ، شانه ، بازو ، مچ دست و پا کم کند و همین یعنی راحتی بیمار در انجام کارهای روزانه .یعنی درمان تا 50 درصد . ولی همین کاهش اسپاسم را با چند روز داروی کورتن و پماد و قرص های مختلف می توانیم بدست آوریم؟ اما در رابطه با درمان اختلا لات سیستم گوارش و بهبود اختلا لات روحی و درمان و سایر بیماریها, اثرات درمانی این طب از طریق تنظیم میزان ترشحات غدد درونریز و برونریز و تنظیم سیستم اتو نوم کاملا تایید شده اند و این طب می تواند به عنوان یک جایگزین موثر برای طب مدرن باشد .

بیمارانی که نزد شما می آیند به چند دسته تقسیم می شوند .

1- بعضی از بیماران همزمان با درمان دارویی شان نزد شما می آیند و انتظار دارند که طب سوزنی دوره درمانشان را سریعتر نماید . از اینرو لازم نیست داروهای بیمارتان را قطع کنید .فقط مواظب تداخل دارویی (خصوصا در بیماران قلبی ، فشار خون ، روانی ، و...) باشید . اگر لازم باشد در کتابهای تخصصی این نکات را خواهیم گفت و جای نگرانی نیست .

2- برخی دیگر از درمان دارویی خسته شده اند و بدنبال جایگزین مناسب هستند .

3- بعضی ها هم برای درمان بیماریهای بدخیم می آیند و از شما انتظار معجزه دارند .لذا بدانید که نباید انتظارات زیادی از کارتان داشته باشند .

ما سعی کرده ایم که این مطالب را از معتبر ترین منابع تهیه نموده ولی به صورت کاملا کار بردی و با تصاویر مختلف درک مطالب را آسانتر نماییم .بجرات می توانم بگویم که با مطالعه هر کتاب می توانید با اندکی تمرین کار تان را در مطب آغاز نمایید . نکته مهم این است که اگر نقطه ای را نتوانستید دقیقا پیدا کنید ، نباید نگران باشید . سوزن نزدن روی یک نقطه ، مشکلی ایجاد نمیکند . فقط تاثیر درمان را کاهش می دهد . پس کارتان را شروع کنین و نتایج کارتان را ببینید .

مثلا برای درمان اسپاسم عضلات شانه باید حد اقل پنج نقطه را سوزن بزنید . اگر یک نقطه را بدرستی سوزن نزنید ، بقیه نقاط کارشان را انجام خواهند داد و این از مزیتهای طب سوزنی است .

نکته مهم این است که تعداد نقاط مورد نظر برای درمان یک بیماری ممکن است ممکن است در کتابهای مختلف متفاوت باشد .

این امر به دو علت است

1- یکی اینکه طب سوزنی در طول سالیان دراز در مکاتب مختلف طب چینی توسط اساتید مختلف مورد بازبینی و تجدید نظر قرار گرفته است . بنا بر این ممکن است همه کتابها بر روی تعداد نقاط و نوع نقاط با هم هم نظر نباشند.ولی در 90 در صد منابع این نقاط برای هر بیماری یکسان هستند

2- از سوی دیگر افرادی هم پیدا شده اند که برای خودشان نقطه های مختلفی را برای درمان بیماریها مطرح می کنند . نکته جالب اینکه در این موارد هیچ منبعی هم ارایه نمی نمایند . لذا باید به منبع مطالب توجه نماییم .در پایان ، در صورت تمایل می توانید برای آموزش عملی در تورهای آموزشی چین که توسط موسسات معتبر برگزار می شوند ، شرکت نمایید .در اینجا باید از همکاری خانم امانی در تدوین و تهیه مطالب علمی و فیلمهای آموزشی مورد نیاز در این پروژه تشکر نمایم .

دکتر ابراهیم مقیمی

زمستان 1393


فصل اول: مقدمه و تاریخچه

بنیان عصبی برای طب سوزنی

روش مناسب برای یادگیری

عوارض طب سوزنی

روش برخورد با بیمار

وضعیت بیمار

بیمار در حین سوزن زدن چه حسی دارد ؟

" پاسخ دهنده های قوی "

بدون پاسخ ها non responder(افراد مقاوم به درمان )

شما به عنوان یک درمانگر در حین سوزنگذاری چه حسی دارید؟

نتایج درمان

عود بیماری

چه زمانی باید ادامه کار را متوقف کنیم ؟

کاربرددستگاه های نقطه یاب point detector

نقاط طب سوزنی acupuncture points

مریدینها (کانالها) mridian

فصل دوم : انواع مریدینها

مریدین ریه Lung (LU)

مریدین روده بزرگ Large Intestine (LI)

پس از بر رسی محل نقاط Li , اکنون فیلمهای مربوط به این مریدین را ببینید .

مریدین روده کوچک Small Intestine (SI )

پس از بر رسی محل نقاط Si , اکنون فیلمهای مربوط به این مریدین را ببینید .

مریدین معده Stomach (ST)

مریدین طحال Spleen (SP)

مریدین قلب Heart ( HT )

مریدین مثانه Bladder (BL)

مریدین کلیه Kidney (KI )

مریدین کلیه Kidney (KI )

مریدین پریکارد یوم Pericardium (PC )

مریدین سه گانه Triple Energize (TE )

مریدین کیسه صفرا Gall Bladder (GB)

مریدین کبد Liver (LR)

مریدین Governor ( GV)

مریدین conception (CV)

 

خود آموز طب سوزنی

جلد دوم : کتاب تخصصی

( بیماریهای عضلانی اسکلتی)

Musculoskeletal Disorders

برای پزشکان و کارشنا سان فیزیو تراپی

این کتاب به صورت تخصصی روش تشخیص و درمان بیماریهای عضلانی اسکلتی

را نشان می دهد .

در این کتاب

تکنیکهای درمان بیماریهای

اسکلتی عضلانی

را فرا خواهید گرفت

همی پلژی آرتریت شانه گردن زانو - مچ دست و پا کف دست بازو آرنج , سیاتیک ستون مهره


تافن سفارشات( پاسخگویی همه روزه)

09126864308-

تلفن دفتر مرکزی تهران 02165529176

فصل اول : درمان همی پلژی با طب سوزنی

تکنیک سه سوزنه برای جمجمه

تکنیک سه سوزنه در سر برای درمان همی پلژی

Three needle technique

مکانیابی برای سوزنگذاری

محل اولین سوزن :

مشخصات سوزنها

زوایای سوزنگذاری

تکنیک دستکاری سوزنها:

تکنیک Rapid-slow reinforcing reducing method

تکنیک Twirling reinforcing – reducing Method

تکنیک qi reducing method

درمانهای حرکتی

نواحی کمکی برای سوزنگذاری در همی پلژی

سوزنگذاری برای بیمارانی که دچار مشکل تکلم شده اند

مشخصات سوزنها

عمق سوزن

تکنیک سوزنگذاری در اطراف ضایعه مغزی

Around diseased area acupuncture

فصل دوم : تکنیکهای درمان آرتریت در مفاصل مختلف

تکنیک هفت سوزنه برای درمان بیماری frozen shoulder (کپسولیت شانه)

بیماری کپسولیت چسپنده ( شانه یخ زده)

درمان بیماری کپسولیت شانه در طب مدرن

درمان دارویی :

روش ها ی دیگر

جراحی با آرتروسکوپ :

انتخاب نقاط سوزنگذاری در تکنیک هفت سوزنی

در شکل زیر ابتدا نقطه Li15 ودر زیر آن شکل نقطه Si10 را نشان می دهیم تا به فاصله آنها از یکدیگر پی ببرید .

زمان سوزنگذاری : هر جلسه بیست تا سی دقیقه طول میکشد

ماساژهای مختلف

کاربرد جریان الکتریکی در سوزنها

هر کدام از سوزنها به جریان الکتریکی متصل می شوند .

روش کاپینگ برای درمان

درمان آرتریت شانه

تکنیک پنج سوزنه

برای درمان آرتریت شانه باید نقاط زیر را سونگذاری نماییم .

درمان آرتریت آر نج

برای درمان آرتریت آرنج باید نقاط زیر را سونگذاری نماییم .

LI 11

درمان آرتریت مچ دست

ست باید نقاط زیر را سونگذاری نماییم .

درمان آرتریت انگشتان دست

درمان آرتریت گردن

برای درمان آرتریت گردن باید نقاط زیر را سونگذاری نماییم .

درمان آرتریت زانو

درمان آرتریت مچ پا

برای درمان آرتریت مچ پا باید نقاط زیر را سونگذاری نماییم .

درمان آرتریت انگشتان پا

برای درمان آرتریت انگشتان پا باید نقاط زیر را سونگذاری نماییم .

در مان سیاتیک با طب سوزنی

در رابطه با درمان سیاتیک با طب سوزنی به فیلم مورد نظر رجوع نمایید . در این فیلم , نکات مهم را به فارسی توضیح داده ام .

تافن سفارشات( پاسخگویی همه روزه)

09126864308-

 

 

آخرین بروز رسانی مطلب در جمعه ، 12 بهمن 1397 ، 17:47
 
ایمن شده توسط وب سایت عرش هاست